Skończył się 2018 rok, więc w wielu dziedzinach życia nadchodzi czas
na podsumowania tego co było. Jedną z takich dziedzin jest między innymi sport. Nas oczywiście interesuje sport w Rudzie Śląskiej. Jaki był? Czy możemy mówić o mijającym roku jako o paśmie sukcesów? Na te i inne pytania spróbujmy znaleźć odpowiedzi zestawiając fakty i doniesienia z aren sportowych, na których prezentowali się nasi reprezentanci.

Możemy dokonać analizy na różne sposoby. Jednym z nich może być podzielenie tego zagadnienia na kilka części, z których każda niesie inne spojrzenie na sport w Rudzie Śląskiej.

Gladiatorzy
Na początek postać nietuzinkowa, która rozsławiła nasze miasto na światowych ringach.  Robert Talarek (bilans 22-1-2), górnik z na co dzień pracujący pod ziemią w Bielszowicach. Na początku roku Talarek zrewanżował się Norbertowi Dąbrowskiemu wygrywając na punkty, a pod koniec roku znokautował w pierwszej rundzie Amerykanina Johna Rene podczas Underground Boxing Show w Wieliczce. Ten kto śledzi występy tego pięściarza wie, że często po kolejnej wygranej walce wraca, jak gdyby nigdy nic, do pracy w kopalni.

Duży sukces odniosła halembianka Lidia Fidura zdobywając w Sofii podczas ME brązowy medal. Gdyby nie kontuzja ścięgna Achillesa mogło być znacznie lepiej, gdyż Lidia z powodu urazu, który był bardzo poważny, nie przystąpiła do walki półfinałowej z Rosjanką Kristiną Tkaczewą, jak się potem okazało srebrną medalistką tej imprezy. Do dnia dzisiejszego zawodniczka stara się o powrót do zdrowia i po cichu myśli o zawodowych ringach. W tym miejscu należy zaznaczyć, że Lidia Fidura na co dzień zawodniczka GUKS Carbo Gliwice to także aktualna mistrzyni Polski w kategorii +81 kilogramów. Zresztą, to już jej ósmy tytuł najlepszej w kraju.

Oprócz boksu na uwagę zasługują wojownicy KTJ MMA Team Ruda Śląska. Podopieczni Damiana Seweryna regularnie przywożą trofea z różnych gal z kraju i zagranicy. Ostatnio worek medali zdobyli w Słowenii w konkurencji Ne Waza no gi.

Nie mniej sukcesów mają członkowie Academii Gorila Ruda Śląska, którzy specjalizują się między innymi w Brazylijskim Ju Jitsu (BJJ). Tomasz Paszek i pozostała ekipa przyzwyczaili nas do tego, że z zawodów nie wracają z pustymi rękami. Academia Gorila stawia też na dzieci i młodzież. Dobra praca szkoleniowa zaowocowała między innymi Mistrzostwem Europy Marcina Maciulewicza w Ju Jitsu Ne Waza U18 i U 21.

Jak do tego dodamy sukcesy w zapasach Natalii Strzałki, Natalii Kubaty, Andrzeja Sokalskiego, Kamili Kulwickiej, Adriana Hajduka czy Aleksandra Wojtachnio to śmiało można powiedzieć, że nasze miasto sportami walki stoi.

Kopana
O tym, że w Rudzie Śląskiej nie ma „wielkiej” piłki nożnej nie oznacza, że ta dyscyplina u nas nie istnieje. Jest wręcz odwrotnie. Mamy wiele drużyn grających w niższych ligach. Drużyna „wiodąca” w naszym mieście to występująca w IV lidze Slavia Ruda Śląska. Jej forma jest daleka od ideału i na stulecie klubu zagląda jej w oczy widmo spadku. Po 15 kolejkach  Slavia zanotowała tylko 1 zwycięstwo i aż 7 remisów (najwięcej w lidze). Trener Jarosław Zajdel ma o czym myśleć w przerwie w rozgrywkach i z pewnością musi odczarować niemoc strzelecką swojej drużyny w drugiej rundzie.

Ciut lepiej po pierwszej rundzie w lidze okręgowej wygląda lokata Uranii Ruda Ślaska, która zadomowiła się w środkowej części tabeli i wszystko na to wskazuje, że tej drużynie nie grozi ani spadek. O awansie w tym sezonie raczej w Kochłowicach też nie powinno się  myśleć.

Najciekawiej sytuacja wygląda w Klasie A, gdzie w grupie katowickiej zaciekle rywalizują 4 nasze zespoły. Po rundzie jesiennej prowadzi TP Jastrząb Bielszowice i wyprzedza GKS Grunwald Ruda Śląska (spadkowicz) o 2 punkty i o 3 punkty Wawel Wirek zajmujący
4 lokatę. Stawkę rudzkich drużyn uzupełnia jeszcze Urania II tracąc do lidera 11 punktów.

W klasie B w grupie Katowickiej mamy podobną sytuację. SRS Gwiazda Ruda Śląska jako lider na półmetku rozgrywek wyprzedza rezerwy Slavii o 2 punkty i coraz śmielej myśli się
w Gwieździe o promocji do wyższej ligi. Ciekawostką jest fakt, że Gwiazda nie posiada nadal swojego boiska, a mimo to zaaplikowała przeciwnikom w 11 ligowych spotkaniach 59 goli.

W jednej grali hali
Obecnie 130 tysięczna Ruda Śląska dysponuje jednym obiektem sportowym (mowa o hali do gier zespołowych), w którym mecze na boisku o pełnych wymiarach mogą rozgrywać futsaliści i szczypiorniści. Jeśli dodamy do tego siatkarki, zawodników Olimpiad Specjalnych, szkoły i weteranów z ligi MOSiR, to liczba podmiotów korzystających z tego obiektu czterokrotnie przerasta możliwości tej hali. Wiadomo, hala nie jest z gumy, a widoków na nową pełnowymiarową nie ma. Mamy, więc sytuację taką, że zespoły reprezentujące miasto w I i II lidze przed swoim meczem ligowym trenują na Kłodnickiej 95 dwa razy w tygodniu nierzadko w późnych godzinach. A jak im idzie w tych rozgrywkach?

SRS Gwiazda Ruda Śląska – I Liga Futsalu
Zespół prowadzony przez Bartłomieja Nogę zajmuje po 11 meczach 3 lokatę gromadząc tyle samo punktów na swoim koncie, co KGHM Metraco Górnik Polkowice, który jest na miejscu barażowym. Przypomnijmy, że Gwiazda miała szansę w zeszłym sezonie awansować do Ekstraklasy ale przegrała dwumecz decydujący o awansie z zespołem z Gdańska. Gwiazda oprócz pierwszego zespołu posiada też zespół grający o szczebel niżej i ekipy w każdej kategorii wiekowej w tej odmianie piłki nożnej.

KPKS Halemba – II Liga Piłki Siatkowej Kobiet
Poprzedni sezon siatkarki z Halemby zakończyły na 9 miejscu w tabeli szczęśliwie pozostały w lidze po wygraniu turnieju o utrzymanie. W tym sezonie całkiem inne nastroje towarzyszą zawodniczkom i trenerom KPKS Halemba. W chwili obecnej zespół jest na 3 miejscu
w ligowej stawce, bardzo dobrej pozycji wyjściowej przed play-offami i walce o awans na zaplecze LSK. KPKS Halemba ma drużyny zgłoszone we wszystkich kategoriach wiekowych, a juniorki zaraz po Nowym Roku rozpoczną decydującą walkę o mistrzostwo Śląska i awans do Mistrzostw Polski.

SPR Grunwald Ruda Śląska – II liga Piłki Ręcznej Mężczyzn Szczypiorniści też nie schodzą z poziomu, do którego przyzwyczaili już swoich kibiców. Do pełni szczęścia zawsze brakuje tylko awansu do wyższej ligi. W tym roku taka szansa jeszcze jest ale piłkarze ręczni SPR Grunwald Ruda Śląska muszą wygrać praktycznie wszystkie mecze do końca rozgrywek. Czy im się to uda? Na to pytanie powinien znać odpowiedź trener Arkadiusz Miszka, który od tego sezonu związał się z Zielonymi. Klub z Halemby zawsze był kojarzony z piłką ręczną w wydaniu męskim, a od dwóch lat w Grunwaldzie trenują dziewczęta.

Dawny blask
Drużynami, które dobrych parę lat temu dostarczały rudzkim kibicom emocji w pojedynkach o europejskie puchary była Zgoda Ruda Śląska i Pogoń Ruda Śląska. Te czasy dawno już minęły, a wspomniane kluby wystawiają dziś swoje drużyny seniorskie w II lidze. Pogoń ma dwa takie zespoły: męski i żeński. Obie drużyny klasyfikują się na koniec roku kalendarzowego w środkowej części tabeli. Zgoda Ruda Śląska to liderki. Po pierwszej rundzie dziewczęta prowadzone przez Marka Płatka są na dobrej drodze do awansu.
W Bielszowicach już teraz zadają sobie pytanie: czy Miasto pomoże klubowi w grze o wyższe cele?. Obawy były na zakończenie sezonu 2017/2018, kiedy to Zgoda dostała propozycję od ZPRP gry w pierwszej lidze i zaowocowały odrzuceniem propozycji. Wtedy nie było ani zabezpieczonych środków na ten cel ani przychylności Zarządu Miasta. Teraz podobno przychylność już jest.

Jajo i parkany
Żeby obraz gier zespołowych był pełny, trzeba w tym miejscu napisać o hokeju na lodzie i rugby. Zdawać by się mogło, że to dyscypliny nowe w naszym mieście ale nic bardziej mylącego. W 1989 męska drużyna rugby Śląsk Ruda Śląska zdobyła tytuł Wicemistrzów Polski i był to jedyny medalowy sezon męskiej drużyny seniorskiej z Rudy Śląskiej. Jak do tego dodamy, że z w naszym mieście urodził się Henryk Gruth, czterokrotny olimpijczyk w hokeju na lodzie i chorąży polskiej ekipy olimpijskiej to już nikogo nie powinien dziwić fakt, że dziś te dyscypliny są obecne u nas i mają się całkiem dobrze. Rozbudowa Burlocha gdzie znajduje się boisko do rugby i lodowisko jest praktycznie miejscem dedykowanym tym dyscyplinom.

Młodzi hokeiści w projekcie Polonia Bytom/Zryw Ruda Śląska walczą o ligowe punkty w rozgrywkach juniorów a ich jeszcze młodsi koledzy stawiają pierwsze kroki na lodzie z kijem i krążkiem.

Tradycje po wicemistrzach Polski w rugby przejęło Rugby Club Ruda Śląska, gdzie trenują „Diablice” i „Gryfy”.  Rudzcy amatorzy tego sportu są już rozpoznawani w Polsce poprzez swoje wyniki. Diablice po czterech turniejach jesiennych w rugby siedmioosobowym zajmują 5 miejsce w rozgrywkach o mistrzostwo Polski. Gryfom idzie gorzej. Na zakończenie roku zajmowali ostatnie miejsce w grupie Trophy I ligi.

Wcześniej urodzeni
Koniec kariery seniorskiej nie oznacza pożegnanie ze swoja ukochaną dyscypliną sportu. Rywalizować można tak długo jak zdrowie pozwala. Udowodniły to dwie drużyny, które wystąpiły w majowych Mistrzostwach Polski Masters w Piłce Ręcznej, które odbyły się
w Kaliszu.  Nasze Panie ze Zgody Bielszowice zajęły drugie miejsce a Panowie z Halemby zostali mistrzami kraju. W przypadku zespołu kobiet należało się spodziewać wysokiego miejsca w tych mistrzostwach bo były one wymieniane w gronie faworytek nawet do złota. Panowie okazali się „czarnym koniem” imprezy pokonując wszystkich rywali a w meczu finałowym wygrali z Warszawianką po rzutach karnych.

Indywidualiści na start
Sporty indywidualne w Rudzie Śląskiej to przede wszystkim sport w wydaniu dzieci i młodzieży. Mamy tu szeroką gamę różnych dyscyplin począwszy od akrobatyki sportowej, a na zapasach kończąc. Bardzo powszechnym zjawiskiem od kilku dobrych lat jest brak seniorów (a nawet już juniorów) trenujących w naszych klubach. Z różnych przyczyn ci  zawodnicy w młodym już wieku wybierają oferty proponowane przez inne, nie rzadko ościenne, miasta. Wyjątkiem są wcześniej już wspomniani zapaśnicy, którzy mają w swoich szeregach wielu utalentowanych juniorów.  Nowo powstały stadion lekkoatletyczny też nie wpłynął na to, aby ta tendencja się zaczęła odwracać. Młodzież ucieka z miasta po to, by maksymalnie wykorzystać swoje pięć minut w sporcie, a my jako kibice, rodzice i mieszkańcy zaczynamy do tego przywykać. Pomimo wszelkich niesprzyjających warunków nasza młodzież, często za sprawą heroicznej pracy i poświęceniu trenerów zdobyła kilka znaczących sukcesów . Wymienić  tu trzeba lekkoatletów, akrobatki, łuczników, karateków czy pływaków. Ich wyniki w sporcie młodzieżowym mają konkretny wymiar na listach współzawodnictwa dzieci i młodzieży w roku 2018.

Wyniki Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży za 2018 rok. Kluby z Rudy Śląskiej punktujące w tym współzawodnictwie.

Ranking rudzkich klubów Ranking ogólny  

Klub

 

młodzik junior młodszy junior Młodzie-żowiec Razem

pkt

1 125 ZKS Slavia Ruda Śląska 45 52 47 46 190
2 406 TL Pogoń Ruda Śląska 28 6,50 30 30 94,50
3 702 KS Pogoń Ruda Śląska 12 4 0 42 58
4 934 KPKS Halemba

Ruda Śląska

19 24 0 0 43
5 1537 UKS Grot Ruda Śląska 21,50 0 0 0 21,50
6 1611 KS Zgoda Ruda Śląska 0 0 20 0 20
7 2046 RTH Zryw Ruda Śląska 0,86 9,52 1,95 0 12,33
8 2151 SPR Grunwald Ruda Śląska 0 11,22 0 0 11,22
9 2549 UKS Manta Kochłowice Ruda Śląska 0 7 0 0 7
10 2606 CKS Slavia Ruda Śląska 3 4 0 0 7
11 2614 Academia Gorila Ruda Śląska 7 0 0 0 7
12 2699 RK Kyokushin Karate Ruda Śląska 6 0 0 0 6
13 3289 Rugby Club Ruda Śląska 3 0 0 0 3
14 3353 UKS Śląsk Ruda Śląska 0 2 0 0 2
15 3620 RKS Mat Ruda Śląska 0 0 1 0 1
Razem   483,55

 

Można na te zestawienie popatrzeć jeszcze w inny sposób:

Wyniki Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży za 2018 rok. Procentowy udział rudzkiego klubu sportowego w puli punktów dla danej dyscypliny sportowe

Ranking RSL Ranking ogólny Klub

 

Pula

 

Razem

pkt

%
1 125 ZKS Slavia Ruda Śląska 7376,00 190,00 2,57
2 2046 RTH Zryw Ruda Śląska 592,21 12,33 2,08
3 934 KPKS Halemba

Ruda Śląska

2290,89 43,00 1,88
4 2699 RK Kyokushin Karate Ruda Śląska 348,00 6,00 1,72
5 1537 UKS Grot Ruda Śląska 2010,77 21,50 1,07
6 702 KS Pogoń Ruda Śląska 7376,00 58,00 0,79
7 1611 KS Zgoda Ruda Śląska 2584,13 20,00 0,77
8 2614 Academia Gorila Ruda Śląska 974,00 7,00 0,72
9 406 TL Pogoń Ruda Śląska 17964,49 94,50 0,53
10 3353 UKS Śląsk Ruda Śląska 4772,00 2,00 0,42
11 2151 SPR Grunwald Ruda Śląska 2750,09 11,22 0,41
12 3289 Rugby Club Ruda Śląska 942,56 3,00 0,32
13 2606 CKS Slavia Ruda Śląska 4012,00 7,00 0,17
14 2549 UKS Manta Kochłowice Ruda Śląska 8268,00 7,00 0,08
15 3620 RKS Mat Ruda Śląska 2526,00 1,00 0,04

 

Mijający rok nie był obfity w spektakularne sukcesy i wydarzenia sportowe w Rudzie Śląskiej. Śmiało można stwierdzić, że honor naszego miasta ratowali jak zwykle: utalentowane dzieci i młodzież, sportowcy urodzeni w Rudzie Śląskiej, a reprezentujący kluby innych miast oraz sportowcy weterani, którzy jeszcze pamiętają lata świetności rudzkiego sportu. Smutny to obraz na koniec 2018 roku. Miejmy nadzieję, że kolejny rok przyniesie nową jakość i same satysfakcjonujące wyniki zarówno dla zawodników jak i kibiców. Pierwszy mały krok został wykonany w postaci zwiększonych nakładów finansowych w nowym budżecie. Co będzie dalej? O tym jak zwykle zadecydują politycy. Chciałoby się jednak, aby o sporcie w Rudzie Śląskiej decydowali sami sportowcy. Szczęśliwego Nowego Roku!

Open Facebook