Kilka miesięcy temu zapytałem Piotra Prencla, Prezesa TL Pogoń Ruda Śląska, a zarazem Dyrektora halembskiej 15, „jak długo czekał na stadion lekkoatletyczny w naszym mieście?”. Pan Piotr bez zastanowienia odpowiedział, że od 1978 roku, czyli wtedy kiedy związał się z rudzką „królową sportu”. Tak więc po prawie 40 latach marzenia się spełniły.

Dzisiaj rozegrano pierwsze zawody na nowo otwartym, przepięknym stadionie lekkoatletycznym. Doskonale wiadomo, że od wielu, wielu lat o taką inwestycję zabiegał legendarny trener i działacz sportowy Pan Henryk Kopeć, który dziś zaszczycił swoją obecnością inauguracyjne zawody. Były Dyrektor MOSiR-u otrzymał od Pani Prezydent Grażyny Dziedzic kwiaty oraz pamiątkowy grawer, za wieloletnią pracę na rzecz rudzkich sportowców.

O stadion zabiegało wiele osób, można tu wymienić olimpijkę Zuzannę Radecką, ultramaratończyka Augustyna Jakubika czy trenerów Pogoni Czesława Jonde, Katarzynę Czyż oraz Krzysztofa Kotulskiego. W końcu się udało.

11 września 2017 roku w obecności władz miasta, działaczy związkowych, wybitnych lekkoatletów Sebastiana Chmary oraz Pawła Januszewskiego, przy okazji 29 Lekkoatletycznych Igrzysk Sportowych oddano obiekt do użytku. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy przyczynili się do dzisiejszego jubileuszu, bo najważniejsze jest to, że kilkuset uczniów naszych szkół mogło dzisiaj rywalizować na tak wspaniałym obiekcie.

Tak więc „królowa sportu” doczekała się w Rudzie Śląskiej swojego nowego domu. Czekamy teraz na pokolenie lekkoatletów, którzy pójdą w ślady Zuzanny Radeckiej, Wojciecha Theinera, czy Przemka Kozłowskiego.

BD

Open Facebook