PRZESZŁY DO HISTORII

Na inaugurację odbywającego się w Rudzie Śląskiej Polsko-Irlandzkiego Festiwalu na orzegowskiej Burloch Arenie odbył się pierwszy w historii w Polsce mecz kobiet w rugby piętnastoosobowym. Gospodyniami spotkania były Diablice, a ich rywalkami z Irlandii zespół Arklow RFC Amazons.

Przed spotkaniem wszyscy przewidywali łatwe zwycięstwo Irlandek (na co dzień grających właśnie w ligowych rozgrywkach piętnastoosobowego rugby) nad rudziankami, które nigdy na boisku nie grały w liczbie większej niż siedem. Jak się jednak okazało, przygotowanie fizyczne z rugby siedmioosobowego okazało się faktorem świadczącym na korzyść Diablic.

W obecności konsula Irlandzkiego, prezydentów Rudy Śląskiej, przewodniczącego Rady Miasta Arklow oraz wielu więcej znamienitych gości Diablice rozpoczęły historyczne spotkanie z wielkim zaangażowaniem i werwą.  Już w siódmej minucie wynik otworzyła Zuzanna Bołtowicz przykładając piłkę po serii szybkich przegrupowań młyna rudzianek.  Chwilę później po świetnym rajdzie punkty zdobyła kapitan Sylwia Łuksik i było wiadomo, że wbrew przewidywaniom to Diablice będą nadawały ton grze.  Przed przerwą przykładały jeszcze Sadowska, ponownie Łuksik i szybka skrzydłowa Cebula i na przerwę Diablice schodziły prowadząc 29:0. Irlandki nie grały źle, mocno i często grały z wykorzystaniem swojego młyna, jednak nie były w stanie nic poradzić sobie z wyraźnie szybszymi rudzianki.

W drugiej połowie obraz gry nie uległ zmianie, nie do zatrzymania była zwłaszcza Cebula, która zdobyła trzy kolejne przyłożenia po świetnych ucieczkach po skrzydle. Pochwalić trzeba również silne zawodniczki młyna, Hojeńską i Sadowską, po których wejściach rywalki długo zbierały się z ziemi. Dwukrotnie przyłożyła jeszcze Piekorz, raz Brzustowska i spotkanie zakończyło się bardzo wysokim zwycięstwem Diablic aż 63:0!

Diablicom w tym wyjątkowym meczu wsparcia udzieliły zawodniczki Juvenii Kraków, AZS AWF Warszawa, Black Roses Poznań i Orkana Sochaczew.

Okazale dla gospodyń wypadł pierwszy, historyczny mecz kobiet w rugby piętnastoosobowym, miejmy nadzieję, że wkrótce dojdzie do pierwszego wewnątrzpolskiego takiego spotkania, a może z czasem doczekamy się ligowych rozgrywek kobiet w piętnastki?

Mamy to za sobą. Pierwszy mecz rugby 15 kobiet w Polsce. A najlepsze jest to, że tak naprawdę, wszystko dopiero przed nami.

 

DIABLICE RUDA ŚLĄSKA – ARKLOW RFC AMAZONS 63:0 (29:0)

Punkty dla Diablic zdobyły: Martyna Cebula 20 pkt. (4P), Sylwia Łuksik 16 pkt. (2P, 3pd), Angelika Piekorz 10 pkt. (2P), Zuzanna Bołtowicz 5 pkt. (1P), Anna Sadowska 5 pkt. (1P), Elżbieta Brzustowska 5 pkt. (1P), Magdalena Radzikowska 2 pkt. (1pd)

Skład Diablic Ruda Śląska: Zuzanna Bołtowicz, Maja Gliwińska, Anna Sadowska, Urszula Hojeńska, Polina Kharlamova, Magdalena Radzikowska, Wiktoria Woźniak, Elżbieta Brzustowska, Nicole Pospieszczyk, Sylwia Łuksik, Martyna Cebula, Zuzanna Sadowska, Angelika Piekorz, Monika Dutka, Marta Auguścik-Lipka oraz: Natalia Gliwińska, Dorota Litańska, Monika Galowy, Monika Głowacka, Agata Sikora, Dorota Narolewska, Marta Szampera

Skład Arklow RFC Amazons: Clodagh Hunt, Lorraine Dunne, Lauren Messitt, Rachel Cowney, Sally-Anne Kane, Sarah Duffy, Wioletta Godkin , Dianne Hunt, Kiri McLoughlan, Emma Flood, Stephanie Nicholson, Rachel Flood, Emer Cullen, Geraldine Galvin, Emer Dillon oraz: Sam Byrne, Louise Murphy, Ellen Doyle, Sue Hunt, Danielle Kavanagh, Melissa  Hynes

Źródło : K.S. Rugby Ruda Śląska

Open Facebook